Földvásárlás szabályai módosulnak március 1-től

A földvásárlás intézményéhez ezentúl elővásárlási jog, a föld adásvételi szerződéshez biztonsági elemekkel ellátott papír kapcsolódik.

Földvásárlás esetén, elővásárlási joga első helyen az államnak van.  További sorrend a cikkben!

A parlament múlt nyáron fogadta el a földforgalmi törvényt, amely lépcsőzetesen lép hatályba, március 1-től adásvételi szerződést földre csak biztonsági elemekkel ellátott papíron lehet kötni, illetve ekkortól kell alkalmazni az elővásárlás szabályait is.

Föld eladása esetén, elővásárlási joga első helyen az államnak van. Az államot követik azok a helyben lakó földművesek, akik az eladáskor használják a földet, majd az egyéb helyi földművesek következnek.

Az utóbbi csoporton belül előnyt élveznek a családi gazdálkodók, a fiatal földművesek, továbbá a pályakezdő gazdálkodók. Ugyancsak előnyt élvez – de csak szántó, legelő gyep és fásított terület eladása esetén – az, aki legalább egy éve állattartó telepet üzemeltet.

Az elővásárlási szabályokat nem kell alkalmazni akkor, ha a tulajdonos közeli hozzátartozója a vevő, illetve a közös tulajdonban lévő föld egyik tulajdonostársa váltja magához a többi földet.
Az elővásárlásra jogosultak a helyi önkormányzat hirdető tábláján értesülhetnek arról, hogy lehetőségük nyílt e joguk gyakorlására, a szerződést ugyanis – a megkötést követően – 8 napon belül ki kell függeszteni.

Ugyancsak március 1-től lépnek hatályba a helyi földbizottságot létrehozó szabályok. Valamennyi helyi földhasználó – a magánszemélyek és a cégek is – gazdálkodói közösséget alkotnak. Ők választják meg a helyi földbizottságot, amely 3-9 tagú. Feladata – egyebek mellett – a spekulatív földszerzés megakadályozása. Részletesebben a Földbizottságokról a hivatkozott cikkben olvashatnak!

Kapcsolódó jogszabály: 2013. évi CCXII. törvény a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról (Földforgalmi törvény)

Tipp: 2014. május 1-től ismét változik a Földtörvény!

Felhívjuk figyelmét, hogy cikkünkben hivatkozott jogszabály hatályos állapotát megtalálja a Nemzeti Jogszabálytárban, melynek használata ingyenes! Amennyiben valamelyik témánk felkeltette az érdeklődését, mindig a hatályban lévő rendelkezéseket olvassa hozzá!
Forrás: MTI | 2014. február 28.
{adinserter 4}

Scroll to top