Nyáron bezár az óvoda: hová tegyem a gyereket?

Akkor jelent gondot elsősorban a nyári óvodai leállás, ha a szünet hosszabb, mint amennyi szabadsága van a szülőnek, illetve a megoldásként felajánlott másik intézmény valamiért nem felel meg a szülőnek, illetve a gyermeknek. Te hogy oldottad meg, hová helyezed el a gyermeket ebben az időszakban?

Üres óvoda - az óvónénik pihennek. És a gyerekek?
Üres óvoda – az óvónénik pihennek. És a gyerekek?

Óvodás korú gyermekeket nem lehet magukra hagyni és táborba sem lehet küldeni őket. A szülők viszont nem mindig tudnak szabadságra menni akkor, amikor akarnak…

Jó megoldás a másik óvoda?

A kisgyermekes családok nem maradnak segítség nélkül az óvodájuk nyári zárva tartása idejére akkor sem, ha  nyugdíjas nagyszülő, vagy más rokon sem tud vigyázni a gyerekekre. A legtöbb településen a lakókörzethez közel kijelölnek egy olyan nyitva tartó óvodát, ahol elhelyezhető a kicsi az átmeneti időszakban.

Felvetődik azonban annak a kérdése, a gyerekeknek mekkora nehézséget jelent, ha új intézménybe, új gyerekek közé, új óvodába kell menniük? Nézzük meg a gyakorlatot:

Bukovicsné Nagy Judit, a VIII. kerületi Koszorú utcai óvoda vezetője a Kossuth rádió Napközben csütörtöki adásában hangsúlyozta, a köznevelési törvény szerint a nevelési év szeptember 1-től augusztus 31-ig szól, vagyis a gyermekek elhelyezéséről az óvoda fenntartójának egész évben gondoskodni kell.

Saját gyakorlatukról Bukovicsné Nagy Judit elmondta, július végétől öt hétre bezárnak, az ekkor is óvodai felügyeletet igénylő gyerekek elhelyezésének sarkalatos kérdését pedig úgy oldják meg, hogy a közelben működő másik intézménybe irányítják a kicsiket. Ezt a fajta óvodák közti segítségnyújtást az teszi lehetővé, hogy nem egy időre esnek a szabadságok kiadását és a karbantartási, felújítási munkák elvégzését segítő nyári szüneteik. Hozzátette, hogy egyébként ilyenkor zajlik a plüssállatok fertőtlenítése is.

A Koszorú utcai óvodában nagyon kevesen, négyen kérték az ügyeletet, amiben az is benne van, hogy a kerületben sajnálatosan nagyon sok szülő munkanélküli, így tudnak a gyerekekkel lenni – mondta az óvodavezető.

Bukovicsné Nagy Judit azt is hangsúlyozta, hogy a kisgyerekeknek nehézséget jelenthet, ha új intézménybe, új gyerekek közé, új óvodába kell menniük. Több egyébként munkába járó szülő ezért valahogy mégis megpróbálja megoldani, hogy maga gondoskodjon gyermeke felügyeletértől a néhány nyári hét alatt.

Csák Annamária, a IV. kerületi nevelési tanácsadó gyermekpszichológusa tudomása szerint az egész nyáron is óvodába járó gyerekek elhelyezését, a VIII. kerületihez hasonló módon, az összes többi városrészben is megoldják Budapesten. A nagy kérdés szerinte is az, hogy az ideiglenesen átirányított kicsik hogyan tudnak alkalmazkodni az új környezethez – ez nem mindenkinek megy egyformán.

Tudomásunk szerint vidéken is működik az óvodák ilyen szintű együttműködése.

A szülők összefogása is lehet megoldás

Azoknak, akik nem tudják rokonokra bízni, és a nyári szünet alatt másik óvodába sem akarják vinni gyermeküket, nagyon jó, bár egyelőre nem jellemző, megoldás, hogy összefognak ismerős szülőkkel és kölcsönösen kisegítik egymást. Ilyen esetekben az éppen ráérő felnőtt akár négy-öt gyerekre is vigyázhat, míg a többi szülő dolgozik. A szülői kalákák adott esetben sokkal jobb megoldást jelenthetnek, mint az átmeneti nyári óvodaváltás – tette hozzá a pszichológus.

Te hogy oldottad meg? Írd meg, ha van egy jó ötleted!

Forrás: Kossuth Rádió, Napközben

1 Comment

  1. gumi-gumik.com2014-07-25

    nagyszülők esetleg, vagy tényleg valami önkezdeményezés kellene, de annak a törvényi vonzata nem feltétlen könnyíti meg a dolgokat

Vélemény, hozzászólás?

Scroll to top