A műholdakat lelövik, ugye?

Katonai célú, csillagászati, távközlési, vagy műsorszóró. Hirtelenjében ezek jutottak eszembe a műhold szóról, de ezeken túlmenően számtalan módon használják még őket. Azt gondolnánk, hogy a végtelen világűrben jól megférnek egymással a különböző célú, ember alkotta műholdak, de sajnos nem így van: ebben a roppant nagy világűrben gyakorta összeütköznek egymással. Hogyan lehetséges ez?

Elsődlegesen úgy, hogy a műholdak szinte mindegyike Föld körüli pályán kering, mely lassan egy zsúfolt autópályához kezd hasonlítani, annyi már a körülöttünk keringő mesterséges égitest. Másrészt a világűr tele van szeméttel. Lehet az egy űrhajóról leváló darab, egy elhagyott szerszám, vagy egy magára hagyott, funkcióját vesztett műhold. Ahova az ember beteszi a lábát, ott szemét marad utána – nem kivétel ez alól a világűr sem.

A műholdak esetében nagyjából aktív 10 éves időtartamra számíthatunk, ezután az üzemanyaga elhasználódik, ezáltal a műhold irányíthatatlanná válik. Szép lassan visszatér a Föld légkörébe, ahol aztán elég, de amíg ezt a távolságot eléri, szinte ellenőrizetlenül kering a Föld körül, veszélyeztetve a többi, még aktív műholdat is.

Mi a megoldás? Annyi üzemanyaggal felszerelni a műholdakat, hogy a küldetésük végeztével egy olyan pályára lehessen juttatni őket, ahol már senkit nem zavarnak. Ezt a megoldást szinte senki nem alkalmazza, mivel minden csepp üzemanyagot a műhold hasznos működtetésére fordítanak.

A másik, drasztikusabb megoldása a problémáknak, a műholdak kilövése. Az első nevezetesebb műhold kilövést az Egyesül Államok hajtotta végre 1985. szeptember 13-án. A Solwind P78-1 műhold kilövésének okaként azt közölték, hogy a Nap 1979 óta tartó vizsgálata során előfordultak sikertelen mérései. A valódi ok inkább katonai célú lehetett: kipróbálni azt, milyen sikerrel lehet kilőni egy (ellenséges) műholdat.

Wilbert D. Person őrnagy vezette azt az F-15-ös vadászgépet, mely a megsemmisítést végző ASM-134 ASAT rakétát viszi, melynek súlya (13,5 kilogramm) elenyésző a mintegy ezer kilogrammos műholdéhoz képest, ám ennek ellenére a Solwind P78-1 műholdat a Föld felett 555 kilométer magasságban sikeresen megsemmisíti.

Solwind P78-1 műhold
Solwind P78-1 műhold
(Kép: wikipedia)

Azóta több műholdat is semmisítettek meg hasonló módon, de nem ilyen egyértelmű sikerrel. Kína például 2007-ben úgy lőtte ki meteorológiai műholdját, hogy annak nyomán milliónyi törmelék került a világűrbe, nagy nemzetközi felháborodást váltva ki ezzel.

Kapcsolódó webhely

Solwind P78-1 műhold

Scroll to top