EB 2016: Magyarország-Ausztria 2-0

A magyar labdarúgó-válogatott 2-0-ra legyőzte a több mint 20 percig emberhátrányban futballozó Ausztriát a franciaországi Európa-bajnokság F csoportjának keddi nyitómérkőzésén.

A 44 év után ismét Eb-résztvevő magyarok első gólját Szalai Ádám szerezte a 62. percben, majd a 87. percben Stieber gyönyörű találattal állította be a végeredményt. Ezt megelőzően az 1964-es esemény bronzmérkőzésén győzött legutóbb kontinensviadalon a magyar válogatott.
A két csapat 137. alkalommal találkozott egymással, a magyar győzelemmel pedig az osztrákok húsz éve tartó nyeretlensége tovább folytatódik.
Bernd Storck szövetségi kapitány csapata szombaton Izlanddal találkozik Marseille-ben, majd négy nappal később Portugália lesz az ellenfele Lyonban.

Eredmény:
F csoport, 1. forduló:
Magyarország-Ausztria 2-0 (0-0)
——————————-
Bordeaux, Nouveau Stade de Bordeaux, 34 424 néző, v.: Clément Turpin (francia)
gólszerzők: Szalai (62.), Stieber (88.)
piros lap: Dragovic (66.)
sárga lap: Németh (80.), illetve Dragovic (33., 66.)

Magyarország:
Király Gábor – Fiola Attila, Guzmics Richárd, Lang Ádám, Kádár Tamás – Gera Zoltán, Nagy Ádám – Dzsudzsák Balázs, Kleinheisler László (Stieber Zoltán, 79.), Németh Krisztián (Pintér Ádám, 89.) – Szalai Ádám (Priskin Tamás, 69.)

Ausztria:
Robert Almer – Florian Klein, Aleksandar Dragovic, Martin Hinteregger, Christian Fuchs – Julian Baumgartlinger, David Alaba – Martin Harnik (Alessandro Schopf, 78.), Zlatko Junuzovic (Marcel Sabitzer, 59.), Marko Arnautovic – Marc Janko (Rubin Okotie, 65.)

A gólok története
62. perc: Kleinheisler és Szalai többszöri remek összjátéka után utóbbi ziccerbe került, és a kivetődő kapus alatt elgurította a labdát mielőtt a védők utolérték volna (1-0).
88. perc: Priskin saját térfeléről indította Stiebert, aki egyedül törhetett kapura és a kapujából kifutó Almert okos pörgetéssel átemelve talált a kapuba (2-0).

A mérkőzés összefoglalója

A mintegy tízezer magyar drukker már akkor hatalmas üdvrivalgással köszöntötte a válogatottat, amikor a Karib-tenger kalózai című filmnek a betétdalára kivonult bemelegíteni, elemi erővel zúgott fel a Ria-ria, Hungária rigmus. A meccs felvezetéseként mintegy százan hozták be a két csapat óriásméretű mezét és a kezdőkörbe a labdát ábrázoló ponyvát, majd mai slágerekre táncoltak és tapsolásra, szurkolásra bíztatták a publikumot, amelynek több se kellett, hogy igazi meccshangulatot varázsoljon a bordeaux-i arénában. Az osztrákok élőképpel fogadták kedvenceiket, ugyanis fényes zászlókat lengettek, amelyek a nemzeti zászlót rajzolták ki a lelátón.

A mérkőzés majdnem bekapott góllal kezdődött, Alaba 22 méteres lövésénél a bal kapufa mentette meg a magyarokat. Nem kellett sokáig várni a válaszra, igaz, Kleinheisler lövését Almer könnyedén védte. A magyar szurkolók viszont ezt is kitörő örömmel és tapssal fogadták. Az első tíz perc osztrák fölényét Alaba újabb, ezúttal közeli lövése zárta, de Király ekkor is a helyén volt.

Ahogy Németországban, idővel most is megnyugodott a magyar csapat, sőt képes volt akár percekre eldugni a labdát az osztrákok elől, igaz, ez többnyire mezőnyben történt, azaz helyzet nem lett belőle. A kapuk hosszú ideig nem forogtak veszélyben, mígnem egy saját térfélen eladott labda után Junuzovic 18 méteres lövését hárította bravúrral Király. Nem sokkal később pedig veszélyes kontrát vezettek az osztrákok, de a hosszú oldalon érkező Harnik nagy helyzetben rosszul találta el a labdát.

Az első igazán nagy magyar lehetőségre majdnem a szünetig kellett várni, ekkor a 16-os jobb oldalán kiugró Dzsudzsák csúnyán mellé lőtt.

A második félidőre érezhetően nagyobb elánnal jött ki az osztrák csapat, több veszélyes támadást vezetett a bal oldalon, de igazán nagy helyzet a rossz beadások miatt nem alakult ki. A magyar csapatnak megint némi időre volt szüksége, hogy kiegyenlítetté tegye a játékot. Nem sokkal azután, hogy a magyar közönség a cserepadon ülő Böde Dánielt éltette, Kleinheisler és Szalai kétszer is pazarul játszott össze, melynek eredményeként utóbbi a védők mögé került és ziccerben gólt lőtt.

Nem sokkal ezután az osztrákok megfogyatkoztak, ugyanis Dragovic megkapta a második sárga lapját. Ennek ellenére nagy lendülettel rohamoztak tovább, viszont a kinyíló védelmük és az emberhátrányuk magával vonta az „életveszélyes” magyar kontrákat, egy ilyen után Németh lövését védte bravúrral Almer. Ahogy múlt az idő, úgy csökkent az osztrákok hite és lelkesedése, majd a 87. percben a csereként beállt Stieber ugrott ki a jobb oldalon és okosan a labda alá pörgetve emelte át az osztrák kapust, ezzel pedig eldöntötte a három pont sorsát. A magyar válogatott végig fegyelmezetten, taktikusan futballozva megérdemelt győzelmet aratott, s az Eb-k történetében ötödik meccsén most először nem kapott gólt.

A magyar szurkolótábor és válogatott percekig ünnepelt önfeledten a lefújás után.

A szövetségi kapitányok nyilatkozatai

Óriási, ahogy a csapat teljesített, megérdemelten nyertünk – értékelt Bernd Storck az M4 Sportnak a találkozó után, s hozzátette, nagyon jó eredményt értek el egy nagyon jó mérkőzésen. Nagyon akartunk, ez egy álom, ami valósággá vált – tette hozzá.

A szövetségi kapitány kifejtette, az elején nehezen jött játékba a magyar csapat, de a második félidőre feljavult a teljesítménye.

Jól kezdtünk, volt egy kapufánk. Sajnos idegesek voltak a játékosaim, ezért sok labdát vesztettünk el. A bekapott gól után rögtön jött a kiállítás, rossz helyzetbe kerültünk, de felvállaltuk a támadást, ebben pedig benne volt, hogy ismét eredményesek lesznek a magyarok. Nem így terveztük a rajtot – mondta Marcel Koller, az osztrákok svájci szövetségi kapitánya.