Gyógyító táplálék a méz

Méhek gyűjtik és érlelik a virágok nektárjából évezredek óta a mézet. Ezt a csodálatos anyagot már az ősember is felfedezte , sőt felismerte a méz tápláló és gyógyító hatásait is, nem csak az édes íze miatt fogyasztotta!

Mézet gyűjtő méhecske. A cikkben bemutatjuk a méz történetét röviden, illetve hogy mire használták régen és mir használják ma a mézet.
Mézet gyűjtő méhecske. A cikkben bemutatjuk a méz történetét röviden, illetve hogy mire használták régen és mire használják ma a mézet.
(Kép: Luc Van Braekel/Flickr.com)

A méz története, felhasználása,

Története dióhéjban

Ahhoz hogy írásos emlékeket találjunk a szorgos méhek csodálatos termékéről, egészen az ókori görög legendákig kell visszamennünk, ott találunk a mézre való utalásokat. Előtte egy spanyolországi barlangrajzon – ami nagyjából 18000 évvel ezelőtt készült – már látható egy lépesmézet szedő lány.

Asszíriában például a méhek és a termékeik iránti csodálatuk kifejezéseként istennőjüket – egyet a sok közül – Mylittának (Méhecskének) nevezték el.

A mézet az indiai szent könyvek, a Védák „madhu” néven említik és Laksmi a méhek védnöke, aki emellett a szerencse és a gazdagság istenasszonya Indiában. Történeti tény, hogy mézet gyűjtöttek Perzsiában, méhészkedtek Mezopotámiában és Trójában egyaránt.

Először talán az egyiptomiak használták az édesítésen túl másra is a mézet. Mézsert készítettek, illetve gyógyító táplálékként is fogyasztották. Az egyiptomi orvosok mintegy 300 betegség gyógyítására használták.

Mire használták régen a mézet?

  1. Hippokratész a vérzés csillapítására és a gyengélkedők felerősítésére,
  2. A rómaiak a férfierő és a szerelmi vágy fokozására,
  3. Az ókori országokban mézeskalács sütéséhez,
  4. A magyar népi kultúrában mézeskalácsszív készítésére használták.

Hogyan készül a méz?

A méh a virágnektárt a harmattal együtt befogadja a gyomrába, így szállítja el a kaptárba, ahol a lép sejtjeibe üríti. Amíg a nektárt felszívja a gyomrába a méh, addig a garat részben, majd később a méhgyomorban számtalan értékes anyaggal gazdagodik a virágnektár. A lép sejtekben összegyűlt mézet a méhek egy vékony viaszréteggel lezárják, elraktározzák télire. Ezt dolgozza fel a későbbiek során a méhész, majd gondoskodik a méhekről is!

Gyógyító táplálék a méz

Gyógyító, mert több mint 180 féle, az emberi szervezet számára hasznos anyag van benne. Ezek javarészt vitaminok és ásványi anyagok. Fő alkotóeleme a gyümölcscukor (fruktóz), amiből sosem lesz zsír, mert az emberi szervezet elégeti ezt a táplálékot.

Gyógyító hatásai – általában

  1. Segíti az aktív gondolkodást, agyserkentő hatású,
  2. Kíméletes hashajtó,
  3. Májvédő hatású,
  4. Gátolja a fogromlást antibakteriális összetevői révén,
  5. Enzimjei révén segíti a szervezet méregtelenítését.

Gyógyító hatásai – mézfajtánként

  1. Az akácméz és a vegyes virágméz jó köhögés ellen, fertőtlenítő hatású.
  2. Emésztőrendszeri, légúti és húgyúti betegségekre ajánlják a fenyőmézet.
  3. A galagonyamézet a szív gyógyszerének tekintik sokan.
  4. A gesztenyeméz jó trombózis esetén.
  5. Hársméz: görcsoldó, lázcsillapító hatású.
  6. A mentaméz vizelethajtó.
Scroll to top