Pirog: kelt tésztából lakoma

A pirog elnevezése feltehetőleg az orosz pir = lakoma szóból ered, utalva arra, hogy régen a nagy orosz lakomák elmaradhatatlan kelléke volt ez a kelt tésztából készített étel.

Pirog: kelt tésztából lakoma
Pirog: kelt tésztából lakoma

A szláv konyhák ételspecialitása évszázados múltra tekint vissza. Hajdanán kizárólag rozslisztet használtak a készítéséhez, manapság számtalan pirog recept létezik, melyekhez különböző liszteket használhatnak fel. A pirog alakját a tészta hajtogatása határozza meg, leggyakrabban háromszög, vagy félkör ívre hajtják össze, de vannak olyan konyhák is, ahol gyűrű alakot formáznak a tésztából.

A tésztába különféle töltelék kerül, mely alapján lehet édes, vagy sós pirogról beszélni. Előbbit az étkezések végén, utóbbit előételként szokás kínálni. Az édes pirog önálló étkezésként, vagy  a délutáni tea mellé is kitűnő kísérő sütemény.

A sós pirog tölteléke bármilyen zöldség, savanyú káposzta, gomba, vagy hús lehet, az édes pirogba főként gyümölcs kerül.Miután a tésztát megtöltötték,összehajtották, megkenik tojássárgájával és vagy forró olajban, vagy sütőben megsütik.

Lengyel specialitás a burgonyapüré kevert túróval és a sült hagymával töltött pirog. Kanadában a burgonyapürével kevert sajttal töltik meg a sós tésztát.

Kapcsolódó receptek: Sós pirogreceptek az online szakácskönyvből

Scroll to top