A 10 legfontosabb dolog amit megtehetsz kánikula esetén

Vízpart, kánikula, strand, nyaralás, melegA nyári hőség sokakat megvisel, mindannyiunkat jelentősen megterhel a kánikula. Néhány egyszerű óvintézkedéssel csökkenthetjük a veszélyeket, megkímélhetjük szervezetünket. Megpróbáltuk összeszedni a 10 legfontosabb dolgot, amit jó ha szem előtt tartunk kánikula idején.

1. Tartsuk hűvösen a lakást! Este és reggel szellőztessünk, amikor már tombol a kánikula, hét ágra süt a nap, akkor inkább zárjuk be az ajtókat, ablakokat,  vessük be az árnyékolókat! Kerüljük a sütő használatát, inkább olyan ételeket fogyasszunk, melyekhez nem kell egész nap használni a meleget árasztó sütőt! A háztartási berendezések melegedésére is figyeljünk oda! Egyes tv készülékek szinte ontják magukból a meleget!

2. Tartózkodjunk hűvös, árnyékos helyen! A sugárzó napsütés nem csak a bőrnek káros, számtalan betegség – szó szerint – melegágya a tűző nap. Ha a szabadban kell dolgoznia kánikula idején, akkor tegye azt a reggeli, vagy az esti órákban és lehetőleg árnyékban. Ha nem lehet elkerülni a napon tartózkodást, munkavégzést, akkor gyakran tartson szünetet, ügyeljen a folyadékpótlásra!

3. Hűtsük közvetlenül a testünket! Amenyiben a lakás felmelegedett, a hőség elviselhetetlen kezd lenni, akkor hűtse közvetlenül a testét, azaz vegyen egy langyos fürdőt, vagy zuhanyozzon le, napjában akár többször is. Arra ügyeljen, hogy ne álljon azonnal a hideg zuhany alá, vagy ne merüljön el a hideg vizes fürdőben, mert az a szívét erősen megterheli! Ezért javasoljuk inkább a langyos vizet, fokozatosan használva. Alternatív megoldás lehet a vizes borogatás a testre.

4. Vigyázzon, aki rendszeresen gyógyszert szed, vagy ismert betegségben szenved! Egyes gyógyszerek befolyásolhatják a hőérzetet, illetve a szervezet folyadékháztartását! Konzultáljon kezelőorvosával!

5. Öltözködjünk okosan! Ne hordjon vastag, sötét színű ruhákat, válasszon inkább bő szabású, fehér, vagy más világos színű, természetes anyagú öltözetet!

6. Táplálkozzunk okosan! Kerülje a nehéz ételeket, az italok közül a kávét, az alkoholtartalmú italokat

6. Védjük bőrünk és szemünk az erős napsugárzástól! A bőrtípusához legjobban illő napvédő szert használjon, a szemét pedig UV szűrős napszemüveggel védje!

8. Ne csak magunkra gondoljunk! Gyermeke – különösen ha még kicsi, vagy esetleg betegségben szenved – illetőleg idős hozzátartozói szintén veszélynek vannak kitéve a kánikulai melegben! Rendszeresen ellenőrizze közérzetüket, hőmérsékletüket!

9. Háziállatai is megszenvedik a meleget! Ne dolgoztassa őket a tűző napon feleslegesen! Mindig legyen előttük friss víz és ne felejtse házi kedvencét a zárt autóban! A kutya sétáltatást úgy időzítse, hogy az aszfalt se legyen már forró, ne égesse a kutyus lábát. Alapesetben se kössük ki a kutyát, de ha már ki van kötve, akkor ne a tűző napon legyen!

10. Nyaraláskor készüljünk fel a kánikulára! Vigyen magával megfelelően szellős ruházatot, napolajat, naptejet, krémet, leégés esetére megfelelő gyógykészítményeket!

Az ÁNTSZ tájékoztató videója kánikula esetére

Milyen következményei lehetnek, ha nem védekezik a kánikula káros hatásai ellen? Rossz közérzet, lankadó koncentráció, ami főképp a gépjárművezetés során jelent kockázatot. Súlyosabb esetben különféle betegségeket okozhat a nyári forróság és a napsütés: napszúrás, kiszáradás, hőguta, stb.

Bármilyen súlyosabb tünet – pl.: szédülés, eszméletvesztés – esetén azonnal forduljunk orvoshoz!

{adinserter 4}

Scroll to top