Radnóti Miklós költő, műfordító 1909. május 5-én Glatter Miklós néven született Budapesten, Újlipótvárosban.

Születésekor édesanyja és ikertestvére is meghalt, a tragédia súlyát egy életen át cipelte a költő, árvasága költészetére is végig hatással volt. Tizenegy évesen aztán apját is elveszítette, Grosz Dezső gazdag textilkereskedőhöz, anyai nagybátyjához került, aki kereskedelmi pályára szánta. Ebből azonban semmi sem lett.
Gyerekkorától vonzotta az irodalom, és már kamaszkorától verselt. 1929-30-ban részt vett a Kortárs folyóirat szerkesztésében, 1930-ban megjelent első kötete, a Pogány köszöntő.
Beiratkozott a szegedi egyetem magyar-francia szakára, ahol a katolikus tudós, költő Sík Sándor egyik legkedvesebb tanítványa lett. Bekapcsolódott a Szegedi Fiatalok Művészeti Kollégiumának tevékenységébe, falukutató utakon vett részt, és a munkásotthon kulturális életébe is bekapcsolódott.
Több szál fűzte az illegális kommunista párthoz is. 1931-es kötetét elkobozták, izgatással, vallásgyalázással vádolták. 1934-ben ledoktorált, a fiatalon elhunyt Kaffka Margit írónő munkásságának szentelte disszertációját. Feleségül vette Gyarmati Fannit, aki ihletője volt a magyar költészetben ritka hitvesi szerelmi líra gyengéd hangú darabjainak.
Származása miatt nem jutott katedrához, magánórákból, szerény tiszteletdíjakból élt. 1937-ben Baumgarten-jutalmat kapott, a harmincas évek derekán többször járt Párizsban. Egymást követően több kötete is megjelent, 1936-ban a pályája fordulópontjának tartott Járkálj csak, halálraítélt, majd a Meredek út, az Ikrek hava gyermekkorának lírai és prózai összegzése. 1940-ben még napvilágot látott Válogatott verseinek kötete, de ettől kezdve élete folyamatos rettegés lett.

Többször behívták munkaszolgálatra, szolgált Szamosveresmarton, Margittán, Királyhágón, Élesden, közben hosszabb-rövidebb időt otthon tölthetett. 1944 májusában a szerbiai Bor melletti lágerbe került, itt írta a két utolsó eclogát, a Gyökér, a Levél a hitveshez és az À la recherche című verset. Innen indították utolsó útjára 1944 szeptemberében.
Társaival együtt gyalogmenetben hajtották a Győr melletti Abdáig, ahol a már járóképtelen költőt 1944 november 9-én agyonlőtték. Utolsó verseit tartalmazó füzetét, a Bori noteszt, exhumálásakor kabátja zsebében találták meg.
105 éve született Radnóti Miklós, a tragikus sorsú költő zseni, La Fontaine és Apollinaire műveinek hiteles műfordítója…
Forrás: MTVA | wikipedia