Bográcsozás, nyársonsütés a szabadban

A nyári időszak kedvenc időtöltése, amikor a forró nap után a szabadban összegyűlik a társaság és bográcsozással, nyárson sütéssel múlatni az időt. Van pár fortélyunk a szabadban sütéshez és a bográcsozáshoz.

Bográcsozás – tippek

A tüzet kb. 10 cm-es mély gödörbe rakjuk. Így a szél nem oltja el, és nem hordja szét a parazsat, és csak a láng teteje éri az edényt. Kéznél legyenek a fűszerek, a víz, mert a bográcsban minden gyorsabban sül és fő.

A bogrács a nyári esték kerti partyjának kedvenc eszköze. Elmosni is szeretjük?
A bogrács a nyári esték kerti partyjának kedvenc eszköze.

Legfeljebb az edény kétharmadáig töltsük az edényt, mert a teli bográcsból könnyen kifut, nem lehet rendesen kevergetni.

Ha a bogrács bekormosodott, zsírral kell bekenni az alját. A zsír a korom kátránytartalmát feloldja, így a lerakódást fémszövetű dörzsiszivaccsal, majd forró, mosogatószeres vízzel könnyen eltávolíthatjuk.

Ha végeztünk a főzéssel, a kormot a fahamu és víz keveréke is oldja, használjuk úgy mint a súroló porokat és tükör fényes lesz a bogrács. Főzés előtt a vasbográcsot ajánlatos parázsra téve kiégetni. Főzés után pedig minél hamarabb mossuk el, szárítsuk ki, és kenjük be zsírral vagy szalonnával, hogy ne rozsdásodjon meg!

A bogrács tisztítása pofon egyszerű, ha így csinálja! Vegyszer nélküli módszer!

Bográcsozás, nyársonsütés
Bográcsozás, nyársonsütés

Nyárson sütés – tippek

A tűzrakó helynek kb: 20-30 cm mély gödröt ásunk, ebbe rakjuk a papírt, majd a gallyakat, fadarabokat. Mikor elégtek, a parázs fölé tartjuk a nyársra felszúrt falatokat, és állandóan forgatjuk. A szalonna, vagy hús zsírját kenyérszeletekre csepegtetjük. Az akác és a fűzfa kivételével minden fa alkalmas nyársnak. Az említettektől az étel kesernyés ízt kap. A végét hegyesre, vagy laposra kell faragni. A nyárs legyen elég hosszú, nehogy megégesse a tűz a kezünket.

Ha pecsenyét akarunk sütni, a tűztér két végére Y alakú lábakat szúrunk, ebbe fektetjük a nyársakat. Sütés közben forgatni kell a parázs felett, hogy mindenütt érje a hő. Közben borral locsolgatjuk, vagy fűszeres mártással, esetleg sörrel kenegetjük a húst, hogy zamatosabb legyen.

Csak gyenge húsú csirkét süssünk, és erős legyen a parázs, mert különben a hús nem sül át eléggé!

Ha füstölt kolbászt, virslit, szafaládét, vagy szalonnaszeletbe göngyölt húst sütünk, célszerű alufóliába tekerni, hogy ne legyen füstös, kormos, és a zsírja ne csöpögjön a tűzbe.

Forrás: kedvenc-receptek.hu

Scroll to top