Csökkennek a devizahitel törlesztőrészletei

Csökkennek a devizahitel törlesztőrészletei, de azoknak, akik lassan belerokkannak a devizahitel törlesztésébe, nem mindegy, hogy mikortól. A bankok az alábbiak szerint számolnak el a devizahitelesekkel.

Elfogadta az úgynevezett elszámolási törvényt a parlament. A  Trócsányi László igazságügyi miniszter által jegyzett jogszabályt 167 igen, egy nem szavazattal, két tartózkodás mellett hagyta jóvá az országgyűlés, 2014. szeptember 24-én. Utóbbi voksokat három független képviselő adta le.

A devizahitel törlesztést nyögő családokat elsősorban az érdekli ezzel kapcsolatban, hogy mikortól számíthatnak törlesztőrészleteik csökkentésére.

A jogszabályban meghatározott menetrend szerint elsőként a devizahitelesekkel kell elszámolni a tisztességtelen árfolyamrés alkalmazása és az egyoldalú szerződésmódosítások miatt. Az elszámolás menete attól is függ, hogy az adott bank megpróbálta-e bíróságon bizonyítani, hogy nem járt el tisztességtelenül a hitelesekkel szemben.

Elszámolások időpontja – 2015 februártól, illetve márciustól csökkennek a törlesztőrészletek

A nem perelő bankoknak 2015. január 15-29. között kell elküldeniük ügyfeleiknek az elszámolást, a perelő 78 pénzintézetnek pedig február 14-28. között. Előbbiek devizahiteles ügyfeleinek februártól, utóbbiaknak márciustól csökkennek a törlesztőrészletei.

Megszűnt devizahitel esetén az elévülésre is figyelni kell!

Azért, mert az adott devizahitel lezárult, nem jelenti azt, hogy nem volt tisztességtelen. Az ő esetükben elsősorban azt kell figyelembe venni, hogy mikor zárult le a devizahitel szerződés. Az ebbe a körbe tartozókkal a bankoknak készpénzben kell elszámolniuk. Ez az elévülés miatt a 2009. július 26. előtt megszűnt hitelekre nem vonatkozik.

Forrás: kormany.hu

Vélemény, hozzászólás?

Scroll to top