Mkv formátumú videó készítése, lejátszása

A Matroska univerzális médiafájl használata

Néhány éve még az interneten is csak nehezen lehetett lejátszót, vagy kodeket találni a matroska (.mkv) fájlformátumhoz, ma pedig vannak olyan televíziók, melyek olyan médialejátszóval vannak ellátva, ami ismeri és lejátsza ezt a formátumot. Ha a manapság legnépszerűbb divx formátumhoz hasonlítom, akkor azt kell mondjam, nekem az .mkv sokkal többet ad.

Az .mkv formátum lényege

matroskaA matroska formátum lényegét megérthetjük egyszerűen, ha ismerjük a névadót, a matroska babát. Ennek az a lényege, hogy a legkisebb baba eggyel nagyobban található, az eggyel nagyobb egy még nagyobb babába és így tovább. Valamennyi baba a hasánál félbe van vágva, így több kis babára szétszedhető, összerakható. Ahogy a babák száma, úgy az .mkv fájlformátumba elhelyezhető adatok, adatcsoportok száma is akár végtelen is lehet, természetesen a józan ész határt szab az óriás méretű fájloknak. A matroska tehát egy befogadó, úgynevezett konténer fájl, amibe a hangok, képek, filmek, feliratok és egyéb ide vonatkozó adatok bepakolhatók. Rugalmas szerkezete révén könnyen módosítható utólag, az archivált filmek egyetlen fájlban tárolódnak, kiváló minőségben.

A matroska kiterjesztései

  • mkv: videó, kép, hang és felirat adatokat tartalmaz, mindenből szinte tetszőleges számút, azaz egy fájlban lehet a magyar és angol DTS hang, a HD minőségű film és a lengyel, cseh, stb. felirat.
  • mka: matroska audió, azaz hanganyagot, általában zenét tartalmazó formátum. AC3, PCM, DTS, stb. kódolású hangok egyaránt elhelyezhetők a fájlba.
  • mks: felirat fájlokhoz.
  • mk3d: stereoscopic formátumú fájlok, illetve 3D videók helyezhetők el benne.

Az .mkv készítése

A tömörítés lényege a videók esetén, hogy szemmel azonos minőségű videót készíthetünk DVD vagy BlueRay lemezeinkből, változatlan hangminőséggel és fele, vagy harmad annyi hely lefoglalásával. Ráadásul a lemezek élettartamáról a vélemények megoszlanak, ám két vagy három merevlemez akár a teljes filmarzenálunkat megőrizheti akár több évtizeden át.

Konvertálás helyett használjuk a felépítés szót, nézzünk egy-két programot, amivel lemezeinket .mkv formátumba tudjuk átépíteni:

  • FormatFactory: magyar nyelven elérhető, könnyen kezelhető program.
  • Freemake Videoconverter: angol nyelvű, egyszerűen kezelhető program.
  • HandBrake: a legjobb általam ismert megoldás, bár egy két dolgot állítgatni kell az .mkv felépítéséhez. [TIPP]

A Handbrake program

Egy univerzális átalakító program a Handbrake, ráadásul nyílt forráskódú, azaz szabadon használható. Hátránya, hogy a kódolt, azaz másolás védett DVD és Blueray lemezeket nem tudja olvasni, így azokat a biztonsági másolat előtt célszerű a merevlemezre dekódolni.

A HandBrake program nyitó képernyője. Kattintson a képre a nagyobb mérethez! .mkv fájlok készítéséhez ajánljuk!
A HandBrake program nyitó képernyője. Kattintson a képre a nagyobb mérethez! .mkv fájlok készítéséhez ajánljuk!

A programban először meg kell keresni azt a forrást [Source], amiből az .mkv fájlt kívánjuk készíteni. Ez lehet file, vagy könyvtár, a program fel fogja ismerni. Kivéve a lemezkép fájlokat (pl.: .iso), ezeket a program nem kezeli.

Adjuk meg a célt [Destination], azaz hogy hova mentse a program az elkészült .mkv fájlt.

A jobb oldali [Presets] sávban a tömörítési profilt állíthatjuk be. Ha asztali lejátszóra, vagy mkv-t lejátszani tudó televíziónkra készítjük a filmet, akkor a normal tömörítési profilt válasszuk ki! Az [Output settings] beállításunk MKV file legyen, mivel ez a célunk.

Video fül beállításai

[Video Codec] választás: H.264 (x264), így érjük el a legjobb videó minőséget.

[Quality] beállítás: Avg Bitrate-et használjuk, amennyiben bejelöljük a program beállítja az 1500 kbps tömörítési rátát, ami maradhat is. A [2-Pass Encoding] és a [Turbo first Pass] kapcsolók legyenek bejelölve!

[Framerate (FPS)] beállítás: PAL videók esetén célszerű olyanra állítani, mint a forrás videóé, azaz a Same as Source a helyes beállítás.

Az audio és a subtitles füleknél láthatjuk meg az mkv fájlok kimagasló előnyét: annyi hangsávot és feliratot választhatunk, amennyit csak akarunk. A hang beállítása során kódolás nélküli fűzi a fájlhoz a hangot, ha az adott Passthru verziót állítjuk be az [Audio Codec] -nél. Pl.: MP3 Passthru, AC3 Passthru, stb. Hogy mikor melyiket kell választani, azt a forrásmezőből – [Source] ki lehet olvasni.

A fenti összefoglaló alapján bátran ajánlom mindenkinek a kísérletezgetést a HandBrake programmal. Azokat a beállítási lehetőségeket amelyeket nem említettem, célszerű abban az állapotban hagyni, ahogyan a program betöltődik. Ha valamely probléma merülne fel, a program [Help] gombjára kattintva részletes angol nyelvű súgót találunk – az interneten.

Vélemény, hozzászólás?

Scroll to top