Ebola-járvány 2014: hasznos tudnivalók

A magyar utazók részére készült az alábbi összeállítás, amely a Guinea és Libéria területén tomboló Ebola-járvánnyal kapcsolatos tudnivalókat foglalja össze. Hasznos tanácsok a Guineába vagy Libériába érkezőknek, illetve az Ebola sújtotta területről érkező utazóknak.

Ebola vírus
Ebola vírus

Az Ebola-vírus

Tény, hogy Guinea és Libéria területén Ebola-járvány tört ki. Az Ebola-vírus ritka, de nagyon súlyos, gyakran halálos kimenetelű megbetegedést okoz. A kórokozót Afrika dzsungeleiben vadon élő állatok hordozzák (pl. denevérek, majmok, erdei antilopok), az ember ezen állatokkal vagy tetemükkel, vérükkel vagy váladékukkal való közvetlen kontaktus útján fertőződik. Ebola-lázban szenvedő emberekkel, holttestükkel, vérükkel vagy testváladékukkal (pl. nyállal, vizelettel) való közvetlen érintkezéssel terjedhet a betegség tovább az emberek körében.

Levegőben nem terjed!

Az Ebola-vírus az influenzával ellentétben nem a levegőn keresztül terjed. A kórokozót védekezés nélküli szexuális érintkezés útján akár hét héttel gyógyulását követően is átviheti partnerére egy korábban fertőzött személy.

Az Ebola a wikipédián.

Tudnivalók a Guineába vagy Libériába érkezőknek

Rendkívül alacsony annak a kockázata, hogy útja során Ebola-vírussal kerül kapcsolatba. A megelőzés érdekében mindazonáltal javasoljuk, hogy kövesse az alábbi tanácsokat:

– kerülje azokat a helyzeteket, amelyekben fennáll a kockázata, hogy fertőző betegek, illetve emberi vagy állati tetemek vérével vagy más testváladékával közvetlenül érintkezik;

– ne menjen vadon élő állatok közvetlen közelébe és ne fogyasszon vadon élő állatokból származó ún. „bozóthúst”;

– mindig védekezzen, ha szexuális kapcsolatot létesít!

Itt terjed az Ebola
Itt terjed az Ebola

Tudnivalók a Guineából vagy Libériából érkezőknek

Rendkívül alacsony annak a kockázata, hogy útja során Ebola-vírussal került kapcsolatba. Felhívjuk a figyelmét azonban arra, hogy ha belázasodik, ok nélkül kimerültnek érzi magát, hasmenése lesz vagy egyéb súlyos tünet lép fel Önnél a trópusi vidékről való beutazást követő pár hétben:

– Haladéktalanul keresse fel háziorvosát, illetve a fertőző betegségekkel foglalkozó legközelebbi szakrendelést/szakorvost, és tájékoztassa őt korábbi utazásáról. A tüneteket pl. malária is okozhatja, de az okokat mindenképpen ki kell vizsgálni, a betegséget pedig kezelni kell.

Abban az esetben, ha útja során közvetlenül érintkezett fertőzött emberek vagy állatok, illetve tetemek vérével vagy más testváladékával, esetleg védekezés nélkül létesített szexuális kapcsolatot korábban fertőzött személlyel:

– Haladéktalanul keressen fel a fent említett orvosok valamelyikét, és tájékoztassa őt korábbi utazásáról.

– Mielőtt elmegy a kórházba vagy a rendelőbe, jelezze telefonon érkezését, hogy az ápolószemélyzet megfelelően felkészülhessen a betegfelvételre.

Forrás: ÁNTSZ

Scroll to top