A fánk megmentette a színházat!

A bécsi Theater an der Wien nagyon rosszul ment az 1800-as évek elején. Ám a tulajdonos Pálffy Ferdinánd magyar gróf zseniális ötletének köszönhetően megmenekült a csődtől! Az indiáner története.

A Theater an der Wien bejárata
A Theater an der Wien bejárata

A Theater an der Wien különlegessége napjainkban a legkifinomultabb ízlésvilágnak is megfelelő operák bemutatása. Majdnem minden hónapban sor kerül egy premierre, ezen kívül pedig koncerteket és táncelőadásokat is bemutatnak itt. Szinte hihetetlen, de a XIX. század elején csaknem csődbe ment ez a világhírű intézmény. Szerencsére jött az indiáner és mindent megoldott…

Az indián

Az első ötlete az volt a grófnak, hogy egy Európa nagyvárosaiban fellépő indián artistát szerződtetett a színházba. A máshol színházakat megtölteni képes indián kezdetben nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Az egzotikusnak hitt látványosság nem vonzotta túlságosan a nézőket, vagy csak nem jutott el hozzájuk a híre.

Ekkor támadt a grófnak az az ötlete, hogy készíteni kellene egy olyan süteményt, amiről egyből a sötét bőrű indián jut eszébe a nézőknek. Arra kérte tehát a cukrászát, hogy készítsen egy új süteményt, amit majd a színházba belépőknek osztogathatnak, minden színházlátogatónak adva egyet.

Az indiáner

A szakács ezek után alkotta meg a csokoládéval bevont fánk, azaz az indiáner süteményt, ami nagy sikert aratott a nézők körében, másnap már szinte az egész város az új süteményről és az indián artistáról beszélt. Viszont sehol sem juthattak hozzá – csak a színházban! A legenda szerint az indiáner mentette meg a színházat a teljes anyagi csődtől, folyamatos telt házat biztosított neki a nehéz időkben.

Kapcsolódó recept: Indiáner

Az indiáner hazai leterjesztése a XIX. század közepén élt Wikus Károly cukrászmester nevéhez fűződik.

Forrás: Zsemley Oszkár – A magyar sütő-, cukrász-, és mézeskalácsos ipar története

Scroll to top