Hyper cache, avagy wordpress weboldalak hyper sebességgel

A weboldalak megtalálhatĂłságában – Ă©s a keresĹ‘optimalizálásban – az egyik sarokkĹ‘, amit sokan figyelmen kĂ­vĂĽl hagynak, az a weboldalak betöltĹ‘dĂ©si sebessĂ©ge. Ha valamely webhely analizátorral nĂ©zik a weblapjuk teljesĂ­tmĂ©nyĂ©t, Ă©s azt látják, hogy sok az olyan látogatĂł, aki 0 percet töltött a weboldalon, valĂłszĂ­nű, hogy nem bĂ­rta kivárni az oldal betöltĹ‘dĂ©sĂ©t.

Képzeljenek el egy olyan jelenetet, amikor a felhasználók rákattintanak egy érdekesnek vélt linkre és a homokóra csak pereg, pereg, a várt oldal viszont nem töltődik be. A látogató sokat nem vár, keres egy másik oldalt, ahonnan megkapja a kért információt. Tudunk-e tenni ez ellen valamit?

A webhely felgyorsítása

Természetesen a szabványos kódolás segíthet valamelyest. A kód tisztítása a programozók feladata, de vannak akik programozói tudás nélkül készítenek weboldalakat és mégis szeretnék gyorsítani azt.

Mivel az egyik legnĂ©pszerűbb CMS rendszer Ă©s a CsibĂ©szke Magazin alatt is dolgozĂł motor a wordpress – mellyel elĂ©g látványos eredmĂ©nyeket lehet elĂ©rni programozási tudás nĂ©lkĂĽl -, nĂ©zzĂĽk meg, hogyan lehet ezt a programot felgyorsĂ­tani!

Mérjük a sebességet!

Firebug

Többféle módszerrel mérhetjük a webhely betöltődésének sebességét. Az egyik lehetőség, hogy letöltjük és telepítjük a Firefox webböngésző Firebug kiegészítőjét. Telepítés után az Eszközök >> Webfejlesztő >> Firebug >> Firebug megnyitás menüpontból, vagy az [F12] funkcióbillentyű megnyomásával érhetjük el a képernyő alsó részén megnyíló panelt. Itt a Page Speed fülön máris mérhetjük a sebességet egy 0-tól 100-ig tartó tartományban.

Online sebességteszt a Goggle kiadásában

A PageSpeed Insights weboldalon online is mérhető a betöltődés sebessége.

Hyper cache, azaz gyorsítótár alkalmazása

A wordpress az információk egy jelentős részét egy adatbázisban tárolja, itt vannak a webhelyek lényeges tulajdonságai, melyek szöveggel leírhatók. Amikor az interneten egy információt keres valaki, és rákattint az adott wordpressel készült weboldalra hivatkozó linkre, akkor a weboldal betöltődéséhez adatbázis lekérdezés hajtódik végre a webhelyet tároló szerveren. Amikor a lekérdezés sikeres, az adatbázisból és a tárhelyen lévő egyéb adatokból – mint képek, filmek, vagy php fájlok – a CMS rendszer dinamikusan előállítja a weboldal képét, ami a felhasználónak megjelenik. Minél több bejegyzés, oldal szerepel a weboldalon, minél bonyolultabb, vagy nagyobb a honlap, annál nehezebb kikeresni a kért információt, azaz annál tovább tart a betöltődés. Mi a megoldás?

A hyper cache bővítmény működési elve

A gyorsítótár a dinamikus weboldalak statikus mintáját tárolja. Amikor a hyper cache telepítést elvégeztük, megtörtént a megfelelő beállítás, akkor a fenti folyamat úgy megy végbe, hogy minden kérés a honlappal kapcsolatosan a gyorsítótárba fut, itt megtörténik a statikus weboldal kikeresése, amit a beállítások alapján a bővítmény hozott létre. Ha megvan az oldal, akkor a további folyamatokra nincs szükség, a gyorsítótárból a kérés kielégítésre kerül. Nincs adatbázis lekérdezés. Ha nincs a gyorsítótárban az adott oldal, akkor azt a hyper cache plugin létrehozza, így legközelebb ennek az oldalnak a kiszolgálása a cache-ből történik.

A hyper cache plugin telepítése

Adjuk hozzá a hyper cache bővítményt, ki ahogy szokta a wordpressben.

  • Én letöltöm, kicsomagolom Ă©s megkeresem a readme fájlt. Itt mindig talál Ă©rdekessĂ©get az ember.
  • Ezután ellenĹ‘rzöm, hogy meg volt-e a biztonsági mentĂ©s a fájlokrĂłl Ă©s az adatbázisrĂłl.
  • Ha nem volt, akkor mentek. A mentĂ©s sok bosszĂşságtĂłl kĂ­mĂ©li meg a weboldal szerkesztĹ‘jĂ©t!
  • Ha volt mentĂ©s, akkor felmásolom a plugins mappába a hypre-cache nevű mappát, majd bemegyek a wordpress adminisztráciĂłs felĂĽletĂ©re Ă©s aktiválom a plugint.

Még egy fontos lépése van a telepítésnek: a wp-config.php fájlba be kell írni a következő sort:

KĂłd: define('WP_CACHE', true);
Én a define('WPLANG','hu_HU') ; alá írtam közvetlenül.

A hyper cache plugin beállítása

A plugin különösebb módosítás nélkül működik. Ahogy a képen látszik, fordításra alkalmas állapotban van, tehát egy megfelelő fájl feltöltésével magyarul is megszólal. Hogy melyik beállítás mikor alkalmazandó? Az weboldalaktól függ, ha alapértéken hagyunk mindent, nem hibázunk sokat.

Wordpress Hyper Cache plugin képernyőkép
WordPress Hyper Cache plugin képernyőkép

Az FTP szerveren leellenőrizhetjük a telepítés sikerességét is. A telepítéskor létre kell jönnie a content könyvtárban egy cache könyvtárnak, azon belül egy hyper-cache könyvtárnak. Utóbbiakra legyen írási jog a szerveren!

Ha honlap készítés szolgáltatást rendel, figyeljen oda arra, hogy a webmester a betöltődési sebességet növelje, azaz ne kelljen órákat várni, amíg betöltődik a weboldal!

[irokob]

Scroll to top