Magyarország-Izland 27-27 (16-15)

Magyarország - Izland kézilabda mérkőzés az aalborgi Gigantium arénában 2014. január 14-én.
Ancsin Gábor gólt dob, balról az izlandi Bjarki Gunnarsson a Dániában zajló férfi kézilabda Európa-bajnokság B csoportjában játszott Magyarország – Izland mérkőzésen az aalborgi Gigantium arénában 2014. január 14-én.
(MTI Fotó: Kovács Tamás)

Ha a magyar férfi kézilabda-válogatott szembe kerül Izland csapatával, akkor óriási csatára van kilátás. Így volt ez most is, a magyar csapat gigászi küzdelemben 27-27-es döntetlent játszott az izlandi csapattal kedden, a dániai férfi kézilabda Európa-bajnokság B csoportjának második fordulójában.

A magyarok csütörtökön 20:00-kor a norvégokkal találkoznak a csoportkör zárfordulójában. A világbajnok spanyolokkal kiegészülő kvartettből az első három jut a középdöntőbe, amelynek összecsapásait Herningben rendezik majd.

Férfi kézilabda Európa bajnokság B. csoport 2. forduló

———————————
Aalborg, Gigantium, 4000 néző, v.: Nikolic, Stojkovic (szerbek)
gólszerzők: Ancsin 7, Császár 5/1, Lékai 4, Iváncsik G. 3, Zubai 3, Gulyás 2, Putics 2, Nagy K. 1, illetve Palmarsson 8, Sigurdsson 5/1, Karason 4, Atlason 3, Hallgrimsson 3, Gunnarsson 2, Gudjonsson 1, Kristjansson 1

Az izlandiakat a továbbjutás kiharcolása mellett a visszavágás lehetősége is motiválhatta, ugyanis a két csapat legutóbbi összecsapásán, a londoni olimpia negyeddöntőjében drámai csatában, kétszeri hosszabbítást követően 34-33-ra a magyar együttes diadalmaskodott.

Közel teltház, több mint négyezer néző fogadta a feleket az aalborgi Gigantiumban, az izlandiakat ezúttal jóval többen buzdították, mint két napja, a norvégok elleni sima győzelmük alkalmával.

Remekül kezdett a magyar csapat, különösen a spanyolok elleni gyenge átlövő-teljesítmény javult fel, ugyanis Ancsin és Nagy is magabiztosan tüzelt távolról, a másik oldalon pedig Mikler elbizonytalanította az izlandi klasszisokat. A tizedik percben Császárt kiállították a játékvezetők, de ezt az időszakot döntetlenre hozta a gárda, így három góllal vezetett (9-6). Az izlandiak világklasszis kapusa, Gustavsson egyetlen védést sem tudott bemutatni (!), így pillanatok alatt a kispadon találta magát. Az első magyar emberelőnynél az izlandiak lehozták a kapusukat, de Zubai labdaszerzése egy újabb kiállítást eredményezett náluk, viszont a különbség Palmarsson átlövésével csökkent (10-8).

A magyar együttes Schuch kiállítását Mikler bravúrjainak köszönhetően kapott gól nélkül vészelte át, kétgólos magyar vezetésnél pedig Mocsai időkérés formájában adott némi pihenőt egyébként jól teljesítő csapatának. Ezt követően Putics kiállítását is egálra hozta a gárda, de még a szünet előtt Lékait is „kiszórták” a bírók, s a szünetre egygólosra olvadt a magyar előny.

Nem sokkal a fordulás után ismét a magyarokat büntették a szerb bírók, újra Schuchnak kellett kiülnie, az izlandiak pedig átvették a vezetést (17-18). A kapuba Tatai érkezett, de igazán ő sem tudta feltartóztatni az óriási lendületben lévő skandináv lövőket. Támadásban is kissé fáradtnak tűntek a magyarok, sokkal nehezebben jutottak el lövésig, mint korábban, de tartották magukat és Iváncsik parádés ejtésével egyenlítettek (21-21).

Zubai kiállítását már-már hagyományosan „túlélte” a gárda, egy lerohanással pedig ismét vezetett (24-23), amire az izlandi kapitány azonnal időkéréssel reagált. A gólok felváltva jöttek mindkét oldalon, Szalafai kiállítását követően az utolsó öt percre döntetlen állással érkeztek a csapatok (26-26).

Három és fél perccel a vége előtt az izlandiak is emberhátrányba kerültek, de a magyarok nem tudtak élni a hatalmas lehetőséggel. Néhány pillanat múlva Schuch harmadik büntetését is megkapta, az izlandiak át is vették a vezetést, de nyolc másodperccel a vége előtt Lékai – csakúgy, mint az olimpián, az utolsó percben – egyenlített, beállítva ezzel a végeredményt.

Mocsai Lajos

Óriásit küzdött mindkét csapat, mindkét fél nyerhetett volna. Megérdemeltük az egy pontot. Az utolsó három percben két százszázalékos helyzetet is kihagytunk, ezért nem sikerült a két pontot megszereznünk. A játék minden elemében előreléptünk a spanyolok elleni meccshez képest, felvettük az Eb ritmusát. Tiszta szívből gratulálok a magyar válogatottnak. A kívülállók egy fantasztikus meccset láthattak, igazi propagandája volt a kézilabdának. A norvégok ellen egy ennél is nehezebb összecsapásra számítok, egy igazi ki-ki mérkőzés lesz, ahol ők teljes mértékben hazai pályán szerepelhetnek.

Ilyés Ferenc

Óriási eredmény a döntetlen, annak ellenére, hogy meg is nyerhettük volna az összecsapást. Örülni kell az egy pontnak, hiszen egy olyan izlandi csapat ellen szereztük ezt meg, amely szerintem nagyon szoros meccset fog játszani a világbajnok spanyolokkal.

Lékai Máté

Óriási küzdelem volt, mindent megtettünk a győzelemért, amely a kezünkben is volt, de sajnos a végén két hatalmas ziccert hibáztunk és volt egy eladott labdánk is, szóval még mi örülhettünk a döntetlennek.

Zubai Szabolcs

Az egész csapat nagyon küzdött, mintha vért ivott volna. Felemás érzéseim vannak, ugyanis úgy gondolom, hogy elbuktunk egy pontot. Csak pozitívan lehet ehhez a dologhoz hozzáállni, holnapután egy nagyon komoly meccsünk lesz a norvégok ellen. Sokkal bátrabbak voltunk most, mint a spanyolok ellen, ez nagyon kellett a csapatunknak, az önbizalmunknak.

Aron Kristjansson, az izlandiak szövetségi kapitánya

Túlságosan passzívan kezdtük a mérkőzést, ráadásul az első félidőben az igazi kapusteljesítmény is hiányzott. A második félidőben elképesztően szoros csata alakult ki, csalódott vagyok, hogy nem nyertük meg az összecsapást, ugyanakkor elégedett vagyok az egy ponttal.

Runar Karason, az izlandiak játékosa

Sajnos a második félidőben rengeteg technikai hibát követtünk el, összességében pedig úgy gondolom, örülhetünk az egy pontnak.

Forrás: MTI | Dánia, 2014. január 15.