Masat-1: megtette kötelességét, majd megsemmisült

Megtette kötelességét, majd megsemmisült az első magyar műhold, a Masat-1. A 2012. február 13-án pályára állt Masat-1 műholdat pár hónapra tervezték, ezt jóval felülmúlva csaknem három évig tevékenykedett az űrben.

Misszióját sikeresen végrehajtva péntekről szombatra virradó éjjel megsemmisült – a Föld légkörébe érve elégett – a Masat-1, Magyarország első műholdja – közölte a missziót irányító kutatócsapat szombaton az MTI-vel.

A műhold megsemmisülése feltehetően az előre jelzett időszakban, péntek 23.15 és szombat 0.45 között következett be.
Megsemmisült a Masat-1 magyar műhold
A kutatók tájékoztatása szerint az utolsó online csomag 21 óra 21 perc 43 másodperckor érkezett be Argentínából, ezután nem észleltek több jelet a Masat-1-ről. Ennek részben az az oka, hogy a műhold az utolsó óráit vagy óceán, vagy olyan terület felett töltötte, ahol nem voltak a magyar irányítók számára adatokat gyűjtő földi állomások.

Legközelebb ilyen terület fölé szombat hajnali 2.27-kor került volna a műhold, de a BME földi állomásáról akkor már nem tudták venni a jeleit.

Vajta László (képünön), a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) Villamosmérnöki és Informatikai Karának (VIK) dékánja korábban kiemelte: a Masat-1 megsemmisülése – amely a műholdak életciklusának természetes folyamata – nem a projekt lezárása, hanem egy hosszabb, az űrkutatás magyarországi kiteljesedését szolgáló tudományos-műszaki-szakmai együttműködés újabb stációja.

A 2012. február 13-án pályára állt Masat-1 műhold megszületése és missziója a BME VIK két tanszéke, az elektronikus eszközök tanszéke és a széles sávú hírközlés és villamosságtan tanszék fejlesztőinek, a Magyar Űrkutatási Iroda, valamint több mint hatvan hazai és külföldi cég összefogásának és támogatásának köszönhető.

Korábban: teszik a dolgukat a magyar űrszondák

Forrás: MTI | 2015.

{adinserter 4}

Vélemény, hozzászólás?

Scroll to top