Védekezzünk a kánikula ellen

A 2013-as év nyarának szélsőséges időjárása, a 40 fok körüli hőmérséklet jelentősen megviseli az embereket, állatokat és a növényeket egyaránt. Hogyan védekezzünk a kánikula káros hatásai ellen?

Kánikula = több napon át tartó hőség

Amikor a nappali hőmérséklet napokon át magas és éjszaka sem hűl le kellőképpen a levegő, akkor szoktunk kánikuláról beszélni. Ez jelentősen megviseli az emberi szervezetet, különösen a betegekét, az idősekét és a pici babákét.

Hűtsük a testünket

Változtassunk kicsit az életmódunkon! Ne menjünk a napra a kritikus 11:00-től 15:00-ig tartó időszakban és később – vagy előtte – se maradjunk a tűző napon sokáig. A kritikus időszakban a meleg mellett a magas UV sugárzás is rendkívül veszélyes. Erre a napszemüveg kiválasztásakor is érdemes odafigyelni, mindenképpen UV szűrővel ellátott lencse javasolt.

Kerüljük a nagy melegben a fizikai munkát, sőt a klíma nélküli autókat se vezessük kánikula esetén. Tartózkodjunk árnyékban, ha tehetjük, akkor klimatizált helyen.

Klíma használata

A klímaberendezést akár a lakásban, akár az autóban úgy állítsuk be, hogy a külső hőmérséklethez képest csak 4 – 6 fokkal legyen kevesebb, de semmi esetre se legyen 10 fokot meghaladó! A hirtelen hőmérséklet változás jelentősen megviseli a szervezetet.

Tanácsok a kánikula időszakára.
Tanácsok a kánikula időszakára. (Forrás: MTI)

Folyadékbevitel

A nagy melegben erősebben izzad a testünk, az így elvesztett folyadékot folyamatosan pótolni kell. Azonban nem mindegy, hogy mivel pótoljuk! Kánikula esetén legjobb a tiszta víz, de a napi szükségletet – ami akár 3 liter is lehet – fedezhetjük kefir, joghurt, gyümölcsleves, natúr gyümölcslevek, gyümölcstea vagy paradicsom ivólé, illetve friss zöldségeknek és gyümölcsöknek a fogyasztásával. Ne egyszerre igyunk literszámra folyadékot, hanem több részletben elosztva!

Amit kerüljünk, az az erős tea, a kávé, a magas cukortartalmú- és az alkoholtartalmú italok.

Táplálkozás kánikula idején

A nagy melegben kevesebb kalória is elég a szervezetünk működtetéséhez. Ilyenkor tehát kerüljük a kalóriadús, zsíros ételek fogyasztását! Legjobb a friss zöldségek és gyümölcsök fogyasztásával csillapítani az éhségünket, mert ezekkel nedvességhez is jut a szervezetünk.

Könnyű ételek fogyasztásával segíthetjük elő azt, hogy kánikulában is megfelelő legyen a közérzetünk. Azaz zsírszegény, fűszerszegény étrend javasolt a nyári nagy meleg idejére.

Scroll to top